Способи святкування Введення в храм Пресвятої Богородиці

Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці відзначається щороку 21 листопада (4 грудня за старим стилем), на початку Різдвяного посту. У цей день православні християни згадують, як Марія була приведена до храму ще маленькою дівчинкою, щоб жити в ньому.  

Подробиці про життя Пресвятої Богородиці ми знаходимо насамперед у Протоєвангелії Якова, яке датується ІІ століттям. Хоча Церква не включила його до новозавітного канону, воно було джерелом, яке знала і використовувала рання Церква, щоб поглибити свої знання про Богородицю. Мозаїки із зображенням сцен з життя Богородиці, що містяться в Протоєвангелії Якова, були знайдені в древніх церквах, що свідчить про те, що рання Церква була знайома з цими розповідями і приймала їх.

Коли Марії виповнилося три роки, її батьки, Йоаким і Анна, принесли свою дитину Богові, щоб виконати свою обітницю. Йоаким попросив молодих дівчат з околиці запалити смолоскипи і вказати дорогу до храму. Зацікавлена смолоскипами, Богородиця пішла за ними і не повернулася до батьків.
Первосвященик Захарія, майбутній батько Івана Хрестителя, зустрів Її біля воріт Храму і визнав Марію новим Ковчегом Заповіту. Він сказав:

«Господь Бог прославив Твоє ім'я в усіх поколіннях; в Тобі Господь Бог наприкінці днів об'явить Своє визволення синам Ізраїля».

Захарія ввів Марію у Святеє Святих, куди міг увійти лише первосвященик раз на рік, і поставив її на третій сходинці вівтаря. Благодать Господня зійшла на Неї, і Вона затанцювала від радості.
Наступні дев'ять років Богородиця перебувала в храмі, поки не досягла шлюбного віку. Тоді священики віддали її під опіку Йосипа, який мав захищати її та оберігати її цноту.

Як святкувати свято Введення в храм Пресвятої Богородиці

Свято Введення в храм Пресвятої Богородиці часто припадає на День подяки [в Америці] [та Різдво], тому в метушні подорожей, родинних турбот та розпродажів його легко не помітити. Однак, доклавши трохи зусиль, ми можемо допомогти нагадати нашим сім'ям про важливість цього свята і узгодити наше сімейне життя з церковним календарем. Пропонуємо кілька ідей:

1. Відвідати Божественну Літургію та прочитати історію свята

Як і будь-яке церковне свято, прийти з родиною до церкви на Божественну Літургію - це справді найкращий спосіб святкування. Крім того, читання історії свята допомагає оживити його для маленьких дітей. Я дуже рекомендую дитячу книгу англійською мовою «Історія Марії, Матері Божої» Доррі Пападеметріу.

2. Співайте святковий тропар

Однією з причин, яка привабила мене в Православній Церкві, було багатство і глибина богослов'я в наших гімнах. Допомагаючи нашим сім'ям вивчити піснеспіви на кожне свято, ми дозволяємо цьому багатству стати частиною їхнього світогляду. Це просто дивовижно!

Тропар свята Введення в храм Пресвятої Богородиці:

“Сьогодні є передвістя доброї волі Божої,
Проповіді спасіння людства.
Діва з'являється в храмі Божому,
В очікуванні звіщаючи всім Христа.
Радуймося і оспівуймо Її,
Радуйся,
Божественне сповнення задуму Творця”.

У гімні свята є багато змістовних слів. Якщо у вас є маленькі діти, було б добре спробувати пояснити їм зміст гімну, коли ви його вчите. Яким чином Богородиця є «провісником» Божої доброї волі? Що означає, що Вона є «виконанням задуму Творця»?

3. Молитва Акафіст

У Православній Церкві ми також молимося молитви, які називаються акафістами. Акафісти присвячені певним святим, подіям чи особам Трійці і призначені для того, щоб спрямовувати молитви християнина та його роздуми про цю особу чи подію. Саме слово «акафіст» означає «не сидячи», оскільки загальною позою для молитви в Православній Церкві є стояння. Найвідоміший гімн Акафісту (який зазвичай називають просто «Акафіст») присвячений Богородиці і є частиною великопісних богослужінь. Існує багато прекрасних акафістів, присвячених Богородиці, які стануть чудовим доповненням до святкового дня. Додавання будь-якої з цих молитов до вашої сімейної молитви у святковий день буде прекрасним способом вшанувати Богородицю.

4. Храм Святого Духа

Богородиця стане буквальним храмом Святого Духа, коли носитиме Христа у своєму лоні, що передвіщається її входом до храму. Павло писав, що ми, християни, також є храмами Святого Духа. Це свято - чудовий день для того, щоб зробити просту саморобку, яка допоможе дітям почати розуміти це абстрактне поняття.  

Спочатку попросіть дітей лягти на аркуш великого паперу (пергаменту тощо). Потім обведіть їхні тіла маркером. Коли вони встануть, то будуть у захваті, побачивши свій контур на папері. Далі діти можуть намалювати свої риси обличчя та одяг. Нарешті, коли всі малюнки і розмальовки будуть завершені, приклейте скотчем або наклейте маленьку паперову іконку Христа на паперове серце дитини. Поясніть дитині, що Христос через Святого Духа зійшов на неї під час хрещення і живе в ній. Внизу паперу можна написати слова: «Храм Святого Духа».

5. Хода з ліхтарями

Для маленьких дітей однією з найцікавіших частин цього свята є хода дівчат з ліхтарями, які супроводжували Богородицю до храму. Ваша сім'я може розіграти цю процесію, зробивши ліхтарики (або смолоскипи) власноруч. Це можуть бути просто ліхтарики або свічки. Або ж ви можете використати підручні матеріали, такі як картон і цигарковий папір, щоб зробити ліхтар. Після того, як у вас будуть ліхтарики, попросіть одного члена сім'ї тримати ікону Богородиці, а решту оточити її зі своїми ліхтариками. Потім пройдіться по дому, співаючи Гімн до Богородиці.

Благословенного вам свята!

Previous
Previous

2024 Christmas Gift Ideas • Ідеї подарунків на св. Миколая

Next
Next

Lecture “Church Etiquette” • “Як поводитись у храмі”